Recepta na złagodzenie bólu: pamiątki po stracie ciąży

„gdyby miłość mogła uzdrawiać, a łzy wskrzeszać – byłbyś z nami”

W życiu człowieka są różne chwile. Beztroskie i radosne, ale również melancholijne, pełne goryczy i smutku. Powstają także momenty prawie niemożliwe do opisania – zarówno osobie, która ich doświadczyła, jak i tej, która próbuje o nich mówić oraz pisać.

Utrata nienarodzonego dziecka kryje w sobie ogromny ból i cierpienie, a także wiele pytań bez odpowiedzi. To żal, pustka, samotność, złamane serca Mamy i Taty po stracie kogoś najbliższego. Dziecko zawsze było i będzie częścią życia rodziców. Gdy brak słów, pomóc mogą pamiątki po stracie ciąży, które stanowią symbol: miłości, tęsknoty i pamięci.

Dlaczego utrata nienarodzonego dziecka tak boli?

Czy można pokochać kogoś, kogo nigdy nie widziało się z bliska? Oczywiście i najpiękniejszym przykładem jest rosnące dziecko pod sercem matki. To miłość bezgraniczna, do której dojrzewa się przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Uczucie rośnie wraz ze staraniem się o malucha, z każdym miesiącem przybliżenia do pozytywnego wyniku testu ciążowego, a potem w oczekiwaniu na poród – narodziny, które mogą nie nastąpić.

Utrata nienarodzonego dziecka to niespełnione wyobrażenia, marzenia i plany. To momenty, w których pojawia się tyle emocji, że ciężko nad nimi zapanować. Bo przecież… było tak blisko, aby poczuć całkowite spełnienie.

Pierwsze ruchy maleństwa, zdjęcia z badań USG to prawdziwe dowody miłości. Nagle wyobrażenia zmieniają się w coś realnego bardziej niż kiedykolwiek indziej. To wtedy buduje się uczucie, które doprowadza do rozpaczy, gniewu i ogromnego bólu, gdy nagle pęka.

Co roku wielu rodziców traci swoje dziecko

Niestety, fakty są przygnębiające. Średnio na sześć potwierdzonych ciąż jedna ulega poronieniu do 12 tygodnia ciąży (do 80% samoistnych zakończeń ciąż dochodzi w I trymestrze). W następnych 9 tygodniach kolejna jedna na pięćdziesiąt ciąż kończy się najgorszym scenariuszem.Szacuje się, że w Polsce ryzyko poronienia to 10-15%. To dane, które jednoznacznie wskazują, że co roku u około 40 tysięcy kobiet ciąża nie kończy się pomyślnie.

Czynników wpływających na ryzyko poronienia jest wiele. Ogromne znaczenie ma wiek, ogólny stan organizmu, a także i przede wszystkim genetyka. Wady genetyczne zarodków to najczęstsza przyczyna poronień.  

W Polsce wiele kobiet nawet nie wie, że doszło do zapłodnienia, a w tym samym czasie komórki jajowe ulegają usunięciu już na początku swojego rozwoju. Bardzo często zdarzają się również ciąże nieprawidłowe np. puste jajo płodowe, gdzie nie rozwija się zarodek. Chociaż serce nie zabiło, to często kobieta i mężczyzna poczuli się rodzicami, którzy stracili swoje dziecko.

Około 2 tysiące mam każdego roku rodzi martwe dzieci. To zdecydowanie najtragiczniejsze wydarzenie w życiu kobiety…

Bywa nieraz, że stajemy w obliczu prawd, dla których brakuje słów” (Jan Paweł II)

Czego potrzebuje rodzic w żałobie?

Tak naprawdę rodzice po stracie dziecka nie potrzebują złotych myśli i cennych rad. Potrzebują przeżyć żałobę na własny sposób oraz w poczuciu wsparcia i akceptacji (niezależnie od tego, jakie podejmiecie dalsze decyzje, jesteśmy przy Was!).

Specjaliści podpowiadają, żewsparcie emocjonalne to ważny czynnik w radzeniu sobie z trudną sytuacją. Czasami wystarczy po prostu być, słuchać, otoczyć czułością i zrozumieniem. A gdy nie wiesz, co masz powiedzieć, wystarczy zapytać: czy mogę Wam jakoś pomóc? Potrzebujecie porozmawiać?

Pamiątki po to, aby nie zapomnieć

Po stracie dziecka, rodzice potrzebują przede wszystkim czasu, aby zacząć ponownie i w miarę normalnie funkcjonować. Rozumiemy to. Tworząc wyjątkową biżuterię i niepowtarzalne pamiątki otworzyliśmy się na potrzeby naszych Klientów. Wielu z Nich przeżyło w swoim życiu niezwykle ciężkie chwile.

Rodzice nie zawsze chcą zapomnieć o tragedii. Potrzebują przeżyć trudny czas, aby pogodzić się z tym, na co nie mają wpływu. Aby nie zapomnieć i zatrzymać symboliczną cząstkę najpiękniejszych wspomnień, decydują się na pamiątki po stracie ciąży. Często przyjmują one postać przepięknej biżuterii lub sentymentalnej figurki.

Pamiątki łagodzą ból, pozwalają przywołać wspomnienia i chociaż delikatnie zaspakajają poczucie bliskości. To widoczny dowód na niezwykle silne uczucie, które na zawsze łączy rodziców z dzieckiem.

Propozycje od Damar – pamiątki po stracie ciąży

Od zawsze staramy się spełniać wszystkie życzenia naszych Klientów. Wiemy, że każdy z nas ma inne potrzeby, a pamiątki i biżuteria bardzo często są w stanie zaspokoić wiele pragnień. Stąd w ofercie Damar pojawiły się niezwykłe produkty dla rodziców po stracie ciąży.

Serce z testem ciążowym i zdjęciem USG to cudowna figurka w kształcie serca wykonana z wysokiej jakości żywicy epoksydowej – trwałej i odpornej na działanie promieni UV. Każda magiczna pamiątka może być inna, ponieważ zarówno kolor, daty, napisy, dodatkowe elementy są kwestią do ustalenia. Figurka znajdzie swoje miejsce wszędzie tam, gdzie tego zapragniemy.

A może brelok lub naszyjnik z zamkniętym w środku pamiątkowym zdjęciem USG? To biżuteria, którą możesz mieć ze sobą o każdej porze dnia i w każdym miejscu. Serduszko, ramka, owal, prostokąt czy łezka wraz ze zdjęciem – symbolizują drobną cząstkę nienarodzonego dziecka na zawsze.

Biżuteria z włosami

Biżuteria z zatopionymi w środku włosami ludzkimi budzi w naszym otoczeniu jeszcze spore zaskoczenie. Jednak

Shopping Cart
Scroll to Top