Biżuteria żałobna – sentymentalna pamiątka po bliskiej osobie

Gdy tracimy kogoś bliskiego, przechodzimy żałobę. To stan bólu, smutku i cierpienia. Tęsknimy, a nasze serce pęka na kawałki. Potrzebny jest czas, aby poukładać życie na nowo i zaakceptować rzeczywistość. Czy “poczucie straty” minie? To uczucie, które w mniejszym lub większym stopniu towarzyszy przez całe życie. Nie da się przestać kogoś kochać. Można jednak zatrzymać przy sobie cząstkę bliskiej osoby. Biżuteria żałobna to nie tylko ozdoba, ale przede wszystkim magiczny sposób na poczucie bliskości w momentach samotności. 

Czym jest biżuteria żałobna?

Encyklopedia przybliża nam pojęcie “biżuterii żałobnej” jako ozdoby noszonej w okresie żałoby. Ma świadczyć o nieustannej pamięci albo być dowodem żalu z powodu odejścia kogoś bliskiego. To jedyna w swoim rodzaju pamiątka, a zarazem cudowny symbol miłości do osoby lub innej istoty, który trwa wiecznie. 

Istnieją różne możliwości i warianty biżuterii stworzonej po śmierci bliskiej osoby. Naszyjniki otwarte, jak i w formie sekretnika, pierścionki, broszki żałobne, bransoletki… tak naprawdę w wielu miejscach możemy ukryć cząstkę najbliższej osoby. Przeróżne formy i odcienie żywicy (bezbarwna lub kolorowa), a także osobiste materiały sprawiają, że każda pamiątka jest nieszablonowa, wyjątkowa dla konkretnej osoby. 

Częścią ozdoby może być kosmyk włosów, a nawet jeden włosek.  W biżuterii najbliżsi zatapiają prochy, zdjęcia, fragmenty ubrań, piórka lub sierść zwierzęcia. Tutaj nie ma ograniczeń. Dla pewnej kobiety niezwykle ważny był kikut pępowiny dziecka. Temat dla wielu kontrowersyjny, a dla nas wszystko, co może pomóc złagodzić ból po stracie jest ludzkie. 

Biżuteria żałobna to nie nowość!

Wszystko zaczęło się w czasach, o których więcej możemy dowiedzieć się z książek. Pierścienie żałobne symbolizujące nieuchronność śmierci, zdobiły palce społeczeństwa już XIV wieku. O biżuterii żałobnej, której częścią była osoba zmarła, dowiemy się więcej, czytając historię XVII wieku. Zwyczaj noszenia tego typu ozdób, stał się naturalny i popularny w XIX wieku. Brytyjska Królowa Wiktoria na dowód swojej miłości po zmarłym mężu nosiła żałobną, czarną biżuterię. 

Trud tworzenia unikatowej biżuterii podjęły perukarki. Gdy popularność peruk minęła, kobiety zaczęły spełniać się w jubilerstwie. Klasyczne ozdoby upamiętniające zmarłych z dodatkiem niesamowitych wzorów ułożonych z włosów, stawały się lekarstwem na czas żałoby. 

Powstanie styczniowe to z kolei moment, w którym polskie społeczeństwo odczuło potrzebę noszenia żałobnej biżuterii. Podczas wojny partyzanckiej ozdoby w postaci obrączek, spinek, broszek, krzyżyków, klamr do pasków symbolizowały patriotyzm (biżuteria patriotyczna), a po upadku – żałobę narodową.

W 1914 roku, czyli po wybuchu 1 wojny światowej, wszystko się zmieniło. To, co dawniej symbolizowało tak wiele, stało się niepotrzebne oraz bezsensowne i poszło w zapomnienie. Skąd ponownie narodził się pomysł na żałobne pamiątki? 

Pomysł wypływający z potrzeby serca

Tak naprawdę pomysł na tego typu pamiątki wziął się z potrzeby posiadania ich przez naszych Klientów i to w tym wszystkim jest najpiękniejsze. Do tej pory, od w sumie już dwóch lat, tworzyliśmy jedynie biżuterię o charakterze modowym z zatopionymi w żywicy kwiatkami, kamyczkami, barwnikami itp. Z czasem jednak zaczęły pojawiać się pytania o możliwość ukrycia w biżuterii czegoś bardziej osobistego. 

Żywica epoksydowa to niesamowicie wdzięczny materiał, który daje ogromne możliwości. Wiemy o tym od lat i wiedzą o tym również nasi Klienci. Kreatywność, otwartość na potrzeby innych, mnogość pomysłów sprawia, że oferta Damar – biżuterii żałobnej, wciąż się poszerza. 

Do tej pory często w rozmowach telefonicznych z osobami zainteresowanymi złożeniem zamówienia, daje się odczuć skrępowanie i dyskomfort związany właśnie z potrzebą posiadania takiej biżuterii.  Temat znany od lat i popularny w mniejszym lub większym stopniu przez poprzednie stulecia dla wielu jest nadal czymś niecodziennym. 

Biżuteria pomaga w łatwiejszym przejściu przez okres żałoby i może być ukojeniem dla wielu cierpiących z bólu psychicznego. Stanowi niezwykłą, emocjonalną pamiątkę i widoczny dowód, że mimo straty najbliższego człowieka,wciąż o nim pamiętamy. To również piękna w formie biżuteria, dzięki której na zawsze zatrzymujemy przy sobie kochaną osobę. Niezależnie od tego, gdzie jesteśmy i co robimy. Z pewnością to potrzeba poczucia bliskości sprawia, że nasi Klienci coraz częściej oczekują na swoją wyjątkową pamiątkę. 

Etapy tworzenia biżuterii z żywicy epoksydowej 

Żywica epoksydowa, inaczej zwana bezbarwnym szkłem jubilerskim to główna baza tworzenia biżuterii na potrzeby żałoby. Tylko dobrej jakości materiał, czyli odporny na czynniki atmosferyczne, a po utwardzeniu również uszkodzenia mechaniczne jest wykorzystywany w naszej pracowni. 

Jeżeli chodzi o samo przygotowanie prochów, czy włosów do zatopienia w żywicy, to potrzebują one wcześniejszego zagruntowania. Trzeba mieć też sporą wyobraźnię i ogólną wiedzę na temat pracy z żywicą. Najtrudniejsze w obróbce są włosy, które mają być ułożone w jakiś szczególny sposób np. w znak nieskończoności lub w kształt jakiejś literki. Niektóre z nich są naprawdę trudne do ułożenia, jeżeli chcemy zachować estetyczny wygląd całości. Tworzenie biżuterii to kilka, istotnych etapów:

  • przygotowanie zatapianego materiału – osuszenie lub odtłuszczenie, 
  • tworzenie żywicy – staranne połączenie składników, 
  • pierwsze i drugie zalanie – pokrycie materiału i uzupełnienie lepką cieczą formy, 
  • dopracowanie produktu – szlifowanie i polerowanie,
  • uzupełnienie dodatkami np. łańcuszek –dołączenie detali. 

Prawidłowo wykonana ozdoba jest twarda niczym diament i lśniąca, jak tafla wody. Przeczytaj więcej na temat, jak powstaje nasza biżuteria z żywicy, bo być może to pamiątka-ozdoba idealna dla Ciebie. 

Jak długo trwa stworzenie wyjątkowej pamiątki?

Proces tworzenia biżuterii jest zależny od wielu czynników, inaczej mówiąc od projektu, jaki wybierze sobie Klient. Przybliżony czas realizacji jednego zamówienia to około 5-7 dni roboczych. Zdarzają się jednak również zamówienia, które realizujemy tygodniami. Najprostszy produkt, jaki możemy zaoferować to zatopione w żywicy pamiątki wykonane w gotowych ramkach ze stali chirurgicznej lub ze srebra. Taki wisiorek jesteśmy w stanie stworzyć w ciągu już 4 dni.

Jeżeli Klient zażyczy sobie pamiątkę wykonaną w całości z żywicy epoksydowej, dodatkowo dochodzi czas szlifowania oraz polerowania krawędzi i powierzchni biżuterii.

W związku z tym, że produkty z żywicy epoksydowej prawie zawsze należy wykonywać warstwowo, a każda warstwa wymaga przynajmniej 12 h schnięcia, to przy tego typu projektach minimalny czas wykonania samego wisiorka wynosi około 5 dni.

Dodatkowo, jeżeli Klient zażyczy sobie pamiątkę z zamkniętym w żywicy zdjęciem, a dostarczy nam je mailowo w pliku jpg, musimy zlecić jego druk, co wydłuża proces realizacji zamówienia o jakieś 3-4 dni.

Zdarza się również potrzeba wykonania zamówienia w specjalnej formie, którą wcześniej musimy zamówić u dostawcy lub własnoręcznie wykonać. W takiej sytuacji czas realizacji może wydłużyć się o kolejne kilka tygodni. 

Biżuteria żałobna, czyli coś więcej niż ozdoba

Pomysł na zaprezentowanie w ofercie Damar biżuterii żałobnej nie wykreował się w naszej głowie. Koncepcję zapoczątkowało jedno, niewinne pytanie: „czy możecie zrobić to dla mnie?”. Naszym celem jest sprostać potrzebom Klientów. Gdy podobnych zapytań było coraz więcej wiedzieliśmy już, że to moment, aby poszerzyć nasz sklep o nowe produkty.

To dla nas niezwykłe doświadczenie. Ofertę biżuterii żałobnej zaprezentowaliśmy naszym Klientom jakieś pół roku temu. Minęło dużo czasu, aby swobodnie mówić o tego typu produktach w naszych mediach społecznościowych. Na szczęście liczne zamówienia, a także pozytywne opinie, uświadomiły nas, że społeczeństwo potrzebuje tego typu pamiątek i warto o tym mówić głośno.

Tworzona przez nas biżuteria upamiętniająca bliską osobę to nadal cudowna ozdoba, która imponuje estetycznym i ręcznym wykonaniem, a także blaskiem oraz kreatywnością. Jednak przede wszystkim to środek zaradczy na cierpiące z bólu serce.

Naszą ofertę sprawdzisz tutaj: Pamiątki żałobne i rodzinne

Biżuteria z włosami

Biżuteria z zatopionymi w środku włosami ludzkimi budzi w naszym otoczeniu jeszcze spore zaskoczenie. Jednak

Koszyk
Scroll to Top